GRM21BR60J225KA01L
GRM21BR60J225KA01L GRM21BR60J225KA01L - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
GRM21BR60J225KA01L
GRM21BR60J225KA01L - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: GRM21BR60J225KA01L In Stock
SeriesGRM
PackagingAlternate Packaging
Package-Case0805 (2012 Metric)
Capacitance2.2μF
Operating-Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated6.3V
Size-Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX5R
Ratings-
Thickness-Max0.053" (1.35mm)
3 MHz, 2 A Synchronous Buck Converter
High Efficiency, Low Ripple, Adjustable Output Voltage
**The NCP/NCV6323 is a synchronous buck converter which is optimized to
supply different sub systems of portable applications powered by one cell Li−ion or three cell Alkaline/NiCd/NiMH batteries. The devices are able to deliver up to 2 A on an external adjustable voltage. Operation with 3 MHz switching frequency allows employing small size inductor and capacitors. Input supply voltage feedforward control is employed to deal with wide input voltage range. Synchronous rectification offer improved system efficiency.**
The NCP/NCV6323 is in a space saving, low profile 2.0 x 2.0 x 0.75 mm WDFN−8 package.
Features
• 2.5 V to 5.5 V Input Voltage Range
• External Adjustable Voltage
• Up to 2 A Output Current
• 3 MHz Switching Frequency
• Synchronous Rectification
• Enable Input
• Power Good Output Option
• Soft Start
• Over Current Protection
• Active Discharge When Disabled
• Thermal Shutdown Protection
• WDFN−8, 2 x 2 mm, 0.5 mm Pitch Package
• Maximum 0.8 mm Height for Super Thin Applications
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring
Unique Site and Control Change Requirements; AEC−Q100
Qualified and PPAP Capable
• This is a Pb−Free Device
Typical Applications
• Cellular Phones, Smart Phones, and PDAs
• Portable Media Players
• Digital Still Cameras
• Wireless and DSL Modems
• USB Powered Devices
• Point of Load
• Game and Entertainment System
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback