MCF5253CVM140J
MCF5253CVM140J MCF5253CVM140J - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MCF5253CVM140J
MCF5253CVM140J - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: MCF5253CVM140J In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesMCF525x
PackagingTray
Package-Case225-LFBGA
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package225-MAPBGA (13x13)
Number-of-I-O
Speed140MHz
EEPROM-Size-
Core-Processor
RAM-Size128K x 8
Program MemoryROMless
PeripheralsDMA, WDT
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I2C, QSPI, UART/USART, USB OTG
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.08 V ~ 1.32 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size-
Data-ConvertersA/D 6x12b
Oscillator-TypeExternal
Product Details
__
MCF5253 ColdFire® Microprocessor Data Sheet
Introduction
The MCF5253 is a general purpose system controller with over 125 Dhrystone 2.1 MIPS @ 140 MHz performance. The integrated peripherals and EMAC allow the MCF5253 to replace both the microcontroller and the DSP in certain applications. Most peripheral pins can also be remapped as general purpose I/O pins.
Low power features include flexible PLL (with power-down mode) with dynamic clock switching, a hardwired CD ROM decoder, advanced 0.13 µm CMOS process technology, 1.2 V core power supply, and on-chip 128K-byte SRAM.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback