BAW101V-7
BAW101V-7 BAW101V-7 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
BAW101V-7
BAW101V-7 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: BAW101V-7 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part-StatusActive
Diode-Configuration2 Independent
Diode-TypeStandard
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max325V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode250mA (DC)
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.1V @ 100mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse-Recovery-Time-trr50ns
Current-Reverse-Leakage-Vr150nA @ 250V
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseSOT-563, SOT-666
Supplier-Device-PackageSOT-563
Base-Part-NumberBAW101V
Features
• Fast Switching Speed: Maximum of 50ns
• High Reverse Breakdown Voltage: 325V for Single Diode or
650V for Series Connection
• Two Electrically Isolated Elements in a Single Compact Package
• Low Leakage Current: Maximum of 50nA when VR = 5V or
Maximum of 150nA when VR = 250V at Room Temperature
• Thermally Efficient Copper Alloy leadframe for High Power
Dissipation
• Lead, Halogen and Antimony Free, RoHS Compliant (Note 3)
• "Green" Device (Note 4)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback