168104J50A-F
168104J50A-F 168104J50A-F - Brand New Cornell Dubilier Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
168104J50A-F
168104J50A-F - Brand New Cornell Dubilier Film Capacitors
Manufacturer Part No: 168104J50A-F Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Film Capacitors
Contact us
ManufacturerCornell Dubilier
Product CategoryFilm Capacitors
Series168
PackagingBulk
Package-CaseRadial
Capacitance0.1μF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Size-Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±5%
Lead-Spacing0.197" (5.00mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance-
Height-Seated-Max0.256" (6.50mm)
Dielectric-MaterialPolyester, Metallized
Voltage-Rating-AC30V
Voltage-Rating-DC50V
Product Details
__
The Type 168/185 series radial lead metallized polyester box capacitors are available in bulk (Type 168) or on ammo pack or tape and reel (Type 185). These capacitors are constructed in rugged rectangular plastic cases and all come with 5.0 mm (0.197“) lead spacing. They are good for general purpose applications such as bypass, decoupling, energy storage/discharge and arc suppression.
Highlights
• Case and epoxy fill meets UL94V-0
• 5.0 mm (0.197“) lead spacing
• Bulk, tape and reel or ammo pack
• Non-inductively wound
• Non-polar
• Low leakage
• Lead material: Tinned copper wire
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback