AME431BAJETB25Z-OB
AME431BAJETB25Z-OB AME431BAJETB25Z-OB - Brand New AME IC Chips
Get Quote
Buy Now
AME431BAJETB25Z-OB
AME431BAJETB25Z-OB - Brand New AME IC Chips
Manufacturer Part No: AME431BAJETB25Z-OB In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAME
Product CategoryIC Chips
General Description
The AME40 is a micropower 2-terminal band-gap voltage regulator diode. It operates over a 40µA to 20mA current range. Each circuit is trimmed at wafer sort to provide a ±0.20% and ±0.50% initial tolerance. The design of the AME40 allows for a large range of load capacitances and operating currents. The low start-up current makes these part ideal for battery applications.
Key Features
● Small packages: SOT-23, TO-92, SO-8
● Tolerates capacitive loads
● Fixed reverse breakdown voltage of 2.5V
● Tight voltage tolerance ---------- ±0.20%, ±0.50%
● Wide operating current ---------- 40µA to 20mA
● Wide temperature range -------- -40°C to +85°C
● Low temperature coefficient --- 100ppm/°C (max)
● Excellent transient response
Applications
● Portable electronics
● Power supplies
● Computer peripherals
● Data acquisition systems
● Battery chargers
● Consumer electronics
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback