UPSD3212A-40U6
UPSD3212A-40U6 UPSD3212A-40U6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
UPSD3212A-40U6
UPSD3212A-40U6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: UPSD3212A-40U6 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesμPSD
PackagingTray
Package-Case80-LQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package*
Number-of-I-O46 I/O
Speed40MHz
EEPROM-Size-
Core-Processor8032
RAM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, UART/USART, USB
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.5 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size80KB (80K x 8)
Data-ConvertersA/D 4x8b
Oscillator-TypeInternal
SUMMARY DESCRIPTION
The uPSD321x Series combines a fast 8051-based microcontroller with a flexible memory structure, programmable logic, and a rich peripheral mix including USB, to form an ideal embedded controller. At its core is an industry-standard 8032 MCU operating up to 40MHz.
FEATURES SUMMARY
■ FAST 8-BIT 8032 MCU
– 40MHz at 5.0V, 24MHz at 3.3V
– Core, 12-clocks per instruction
■ DUAL FLASH MEMORIES WITH MEMORY
MANAGEMENT
– Place either memory into 8032 program
address space or data address space
– READ-while-WRITE operation for In-Application Programming and EEPROM
emulation
– Single voltage program and erase
– 100K minimum erase cycles, 15-year
retention
■ CLOCK, RESET, AND SUPPLY
MANAGEMENT
– SRAM is Battery Backup capable
– Normal, Idle, and Power Down Modes
– Power-on and Low Voltage reset
supervisor
– Programmable Watchdog Timer
■ PROGRAMMABLE LOGIC, GENERAL
PURPOSE
– 16 macrocells
– Implements state machines, glue-logic,
and so forth
■ COMMUNICATION INTERFACES
– I2C Master/Slave bus controller
– Two UARTs with independent baud rate
– Six I/O ports with up to 46 I/O pins
– 8032 Address/Data bus available on
TQFP80 package
– 5 PWM outputs, 8-bit resolution
– USB v1.1, low-speed 1.5Mbps, 3
endpoints (uPSD3212A only)
Figure 1. Packages
■ JTAG IN-SYSTEM PROGRAMMING
– Program the entire device in as little as
10 seconds
■ A/D CONVERTER
– Four channels, 8-bit resolution, 10µs
■ TIMERS AND INTERRUPTS
– Three 8032 standard 16-bit timers
– 10 Interrupt sources with two external
interrupt pins
■ Single Supply Voltage
– 4.5 to 5.5V
– 3.0 to 3.6V
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback