298D105X9016M2T
298D105X9016M2T 298D105X9016M2T - Brand New Vishay Sprague Tantalum Capacitors
Get Quote
Buy Now
298D105X9016M2T
298D105X9016M2T - Brand New Vishay Sprague Tantalum Capacitors
Manufacturer Part No: 298D105X9016M2T In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Sprague
Product CategoryTantalum Capacitors
SeriesMICROTAN®, 298D
TypeMolded
PackagingAlternate Packaging
Package-Case0603 (1608 Metric)
Capacitance1μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesGeneral Purpose
Voltage-Rated16V
Size-Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Tolerance±10%
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
ESR-Equivalent-Series-Resistance12 Ohm
Height-Seated-Max0.035" (0.89mm)
Manufacturer-Size-CodeM
FEATURES
• Small sizes include 0603 and 0402 footprint
• Lead (Pb)-free L-shaped face-down terminations
• 8 mm tape and reel packaging available per EIA-481 and reeling per IEC 60286-3 7" [178 mm] standard
• Mounting: surface mount
• Material categorization: for definitions of compliance please see www.vishay.com/doc?99912
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback