NCV4264ST33T3G
NCV4264ST33T3G NCV4264ST33T3G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCV4264ST33T3G
NCV4264ST33T3G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCV4264ST33T3G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-261-4, TO-261AA
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223
Voltage-Input4.5 V ~ 45 V
Current-Output100mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min150mA
Product Details
__
The NCV4264 is a wide input range, precision 3.3 V and 5.0 V fixed output, low dropout integrated voltage regulator with a full load current rating of 100 mA. The output voltage is accurate within2.0%, and maximum dropout voltage is 500 mV at 100 mA load current. It is internally protected against 45 V input transients, input supply reversal, output overcurrent faults, and excess die temperature. No external components are required to enable these features.
Features
•3.3 V and 5.0 V Fixed Output
•2.0% Output Accuracy, Over Full Temperature Range
•Quiescent Current 400mAatIOUT=1.0mA
•500 mV Maximum Dropout Voltage at 100 mA Load Current
•Wide Input Voltage Operating Range of 4.5 V to 45 V
•Internal Fault Protection
♦--42 V Reverse Voltage
♦Short Circuit/Overcurrent
♦Thermal Overload
•AEC--Q100 Qualified
•NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Site and Change Controls
•These are Pb--Free Devices
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback