PIC16F872-I/SS
PIC16F872-I/SS PIC16F872-I/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F872-I/SS
PIC16F872-I/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F872-I/SS In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 16F
ProductMCU
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.080001 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSSOP-28
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package28-SSOP
Number-of-I-O22 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size64 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size128 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size3.5KB (2K x 14)
Data-ConvertersA/D 5x10b
Oscillator-TypeExternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage4 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C SPI SSP
CorePIC16
Processor-SeriesPIC16
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Number-of-ADC-Channels5 ADC Channels
Input/output22 I/O
Data-RAM-Size128 B
Data-ROM-Size64 B
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-ROM-TypeEEPROM
Devices Included in this Data Sheet:
• PIC16F872
Microcontroller Core Features:
• High-performance RISC CPU
• Only 35 single word instructions to learn
• All single cycle instructions except for program branches which are two cycle
• Operating speed: DC - 20 MHz clock input DC - 200 ns instruction cycle
• 2K x 14 words of FLASH Program Memory
128 x 8 bytes of Data Memory (RAM)
64 x 8 bytes of EEPROM Data Memory
• Pinout compatible to the PIC16C72A
• Interrupt capability (up to 10 sources)
• Eight level deep hardware stack
• Direct, indirect and relative addressing modes
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST)
• Watchdog Timer (WDT) with its own on-chip RC oscillator for reliable operation
• Programmable code-protection
• Power saving SLEEP mode
• Selectable oscillator options
• Low-power, high-speed CMOS FLASH/EEPROM technology
• Fully static design
• In-Circuit Serial Programming (ICSP) via two pins
• Single 5V In-Circuit Serial Programming capability
• In-Circuit Debugging via two pins
• Processor read/write access to program memory
• Wide operating voltage range: 2.0V to 5.5V
• High Sink/Source Current: 25 mA
• Commercial and Industrial temperature ranges
• Low-power consumption:
- < 2 mA typical @ 5V, 4 MHz
- 20 µA typical @ 3V, 32 kHz
- < 1 µA typical standby current
Peripheral Features:
• Timer0: 8-bit timer/counter with 8-bit prescaler
• Timer2: 8-bit timer/counter with 8-bit period register, prescaler and postscaler
• One Capture, Compare, PWM module
- Capture is 16-bit, max. resolution is 12.5 ns
- Compare is 16-bit, max. resolution is 200 ns
- PWM max. resolution is 10-bit
• 10-bit multi-channel Analog-to-Digital converter
• Synchronous Serial Port (SSP) with SPI (Master Mode) and I2C (Master/Slave)
• Brown-out detection circuitry for Brown-out Reset (BOR)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback