MMK5105K63J04L4BULK
MMK5105K63J04L4BULK MMK5105K63J04L4BULK - Brand New KEMET Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
MMK5105K63J04L4BULK
MMK5105K63J04L4BULK - Brand New KEMET Film Capacitors
Manufacturer Part No: MMK5105K63J04L4BULK In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Film Capacitors
Contact us
ManufacturerKemet
Product CategoryFilm Capacitors
SeriesMMK
PackagingBulk
Package-CaseRadial
Capacitance1μF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Size-Dimension0.283" L x 0.197" W (7.20mm x 5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Lead-Spacing0.197" (5.00mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance-
Height-Seated-Max0.394" (10.00mm)
Dielectric-MaterialPolyester, Metallized
Voltage-Rating-AC40V
Voltage-Rating-DC63V
NEW OPTIMIZED SERIES IN SMALLER DIMENSIONS
TYPICAL APPLICATIONS
Bypassing, signal coupling. General purpose for highest reliability.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback