ILC7082AIM5-33
ILC7082AIM5-33 ILC7082AIM5-33 - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
ILC7082AIM5-33
ILC7082AIM5-33 - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: ILC7082AIM5-33 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryIC Chips
General Description
The ILC7082 is a 150mA low dropout (LDO) voltage regulator designed to provide a high performance solution to low power systems. The device offers a typical combination of low dropout and low quiescent current expected of CMOS parts, while uniquely providing the low noise and high ripple rejection characteristics usually only associated with bipolar LDO regulators.
Features
• Ultra low 1mV dropout per 1mA load
• 1% output voltage accuracy
• Only 30mVRMS noise
• Uses low ESR ceramic output capacitor to minimize noise and output ripple
• Only 100µA ground current at 100mA load
• Ripple rejection up to 85dB at 1kHz, 60dB at 1MHz
• Excellent line and load transient response
• Over current / over temperature protection
• Guaranteed to 150mA output current
• Industry standard five lead SOT-23 package
• Fixed 2.8V, 3.0V, 3.3V, 3.6V, 4.7V, 5.0V and adjustable output voltage options
• Metal mask option available for custom voltages between 2.5V and 10V
Applications
• Cellular phones
• Wireless communicators
• PDAs / palmtops / organizers
• Battery powered portable electronics
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback