MBRA2H100T3G
MBRA2H100T3G MBRA2H100T3G - Brand New ON Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
MBRA2H100T3G
MBRA2H100T3G - Brand New ON Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: MBRA2H100T3G Out of Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesMBRA2H100
ProductSchottky Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.003739 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AC, SMA
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMA
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr8μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If790mV @ 2A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io2A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.65 V
Ir-Reverse-Current1.5 mA
If-Forward-Current2 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage100 V
Ifsm-Forward-Surge-Current130 A
**Surface Mount Schottky Power Rectifier SMA Power Surface Mount
Package**
**This device employs the Schottky Barrier principle in a
Features
• Ultra Low VF
• 1st in the Market Place with a 10 VR Schottky Rectifier
• Compact Package with J−Bend Leads Ideal for Automated Handling
• Highly Stable Oxide Passivated Junction
• Guardring for Over−Voltage Protection
• Optimized for Low Forward Voltage
• These Devices are Pb−Free, Halogen Free/BFR Free and are RoHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback