SN74F20N
SN74F20N SN74F20N - Brand New Texas Instruments Gates and Inverters
Get Quote
Buy Now
SN74F20N
SN74F20N - Brand New Texas Instruments Gates and Inverters
Manufacturer Part No: SN74F20N In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryGates and Inverters
Series74F
ProductSingle-Function Gate
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.032734 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Operating-Temperature-Range0 C to + 70 C
Package-CasePDIP-14
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package14-PDIP
Number-of-Circuits2 Circuits
IC Number of Gates2 Gate
Number-of-Inputs4 Inputs
Quiescent Current-
Current-Output-High-Low1mA, 20mA
Max-Propagation-Delay-V-Max-CL6ns @ 5V, 50pF
Logic-TypeNAND Gate
Logic-Level-Low0.8V
Logic-Level-High2V
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.5 V
Logic-FamilyF
Propagation Delay6 ns
High-Level-Output-Current- 20 mA
Low-Level-Output-Current1 mA
Number-of-Input-Lines4 Input
Number-of-Output-Lines1 Output
Logic-FunctionNAND
Product Details
__
Quad 2-Input NAND Gate
• ESD > 3500 Volts
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback