HL2-H-AC115V-F
HL2-H-AC115V-F HL2-H-AC115V-F - Brand New PANASONIC Power Relays
Get Quote
Buy Now
HL2-H-AC115V-F
HL2-H-AC115V-F - Brand New PANASONIC Power Relays
Manufacturer Part No: HL2-H-AC115V-F In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Power Relays
Contact us
ManufacturerPanasonic
Product CategoryPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHL
PackagingBulk
Mounting-StyleSocket
Termination-StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Mounting-TypeSocketable
Features-
Electrical contact materialsSilver Tin Oxide (AgSnO)
Contact-TerminationQuick Connect Terminal
Contact-FormDPDT (2 Form C)
Operate-Time25ms
Release-Time25ms
RelaysGeneral Purpose
Coil-TypeNon Latching
Coil-Current10.4mA
Coil-Voltage115VAC
Contact-Rating-Current10A
Switching-Voltage125VAC - Nom
Turn-On-Voltage-Max92 VAC
Turn-Off-Voltage-Min34.5 VAC
Power-Consumption1.2 VA
Coil-TerminationQuick Connect Terminal
FEATURES
1. Compact high-capacity control relay
In the same external dimensions as an HC relay, this compact power relay enables high-capacity control: 15 A for 1 Form C, 10 A for 2 Form C.
2. Designed for high reliability
3. Various types provided in rich
lineup. LED indicator type also available.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback