PIC18F2320-I/SO
PIC18F2320-I/SO PIC18F2320-I/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC18F2320-I/SO
PIC18F2320-I/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC18F2320-I/SO In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 18F
ProductMCU
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.078125 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-28
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package28-SOIC
Number-of-I-O25 I/O
Speed40MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size512 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size8KB (4K x 16)
Data-ConvertersA/D 10x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C SPI USART
CorePIC18
Processor-SeriesPIC18
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.2 V
Maximum-Clock-Frequency40 MHz