BAT30AWFILM
BAT30AWFILM BAT30AWFILM - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
BAT30AWFILM
BAT30AWFILM - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: BAT30AWFILM In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Anode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max30V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode300mA (DC)
Voltage-Forward-Vf-Max-If530mV @ 300mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr5?A @ 30V
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseSC-70, SOT-323
Supplier-Device-PackageSOT-323
Base-Part-NumberBAT30AW
Description
The BAT30 series uses 30 V Schottky barrier diodes encapsulated in a wide range of packages such as SOD-323, SOD-523, SOD-923, SOT-23, SOT-323, or SOT-666. This device is specially suited for switching mode applications needing low forward voltage drop diodes.
Features
■ Very low conduction losses
■ Negligible switching losses
■ Low forward and reverse recovery times
■ Extremely fast switching
■ Surface mount device
■ Low capacitance diode
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback