HFA75MC40C
HFA75MC40C HFA75MC40C - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
HFA75MC40C
HFA75MC40C - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: HFA75MC40C In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
SeriesHEXFRED?
PackagingBulk
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeStandard
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max400V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode75A (DC)
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.5V @ 75A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse-Recovery-Time-trr100ns
Current-Reverse-Leakage-Vr3?A @ 400V
Mounting-TypeChassis Mount
Package-CaseTO-249AA
Supplier-Device-PackageTO-249AA
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback