MMSZ24T1
MMSZ24T1 MMSZ24T1 - Brand New ON Semiconductor Zener Diodes - Single
Get Quote
Buy Now
MMSZ24T1
MMSZ24T1 - Brand New ON Semiconductor Zener Diodes - Single
Manufacturer Part No: MMSZ24T1 In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryZener Diodes - Single
Mfronsemi
Series-
PackageBulk
Product-StatusObsolete
Voltage-Zener-Nom-Vz24 V
Tolerance±5%
Power-Max500 mW
Impedance-Max-Zzt70 Ohms
Current-Reverse-Leakage-Vr50 nA @ 16.8 V
Voltage-Forward-Vf-Max-If900 mV @ 10 mA
Operating-Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseSOD-123
Supplier-Device-PackageSOD-123
Base-Product-NumberMMSZ24
Zener Voltage Regulators
500 mW SOD−123 Surface Mount
Features
• 500 mW Rating on FR−4 or FR−5 Board
• Wide Zener Reverse Voltage Range − 2.4 V to 56 V
• Package Designed for Optimal Automated Board Assembly
• Small Package Size for High Density Applications
• ESD Rating of Class 3 (>16 kV) per Human Body Model
• Pb−Free Packages are Available
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback