STPS1H100A
STPS1H100A STPS1H100A - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS1H100A
STPS1H100A - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS1H100A In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSTPS1H100
ProductSchottky Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.003739 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AC, SMA
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMA (DO-214AC)
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr4μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If770mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.86 V at 2 A
Ir-Reverse-Current4 uA
If-Forward-Current1 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage100 V
Ifsm-Forward-Surge-Current50 A
Description
Features
■ Negligible switching losses
■ High junction temperature capability
■ Low leakage current
■ Good trade-off between leakage current and forward voltage drop
■ Avalanche capability specified
■ ECOPACK2®halogen-free component(SMAflat)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback