F720G107KRC
F720G107KRC F720G107KRC - Brand New AVX Tantalum Capacitors
Get Quote
Buy Now
F720G107KRC
F720G107KRC - Brand New AVX Tantalum Capacitors
Manufacturer Part No: F720G107KRC In Stock
Contact us
ManufacturerAVX
Product CategoryTantalum Capacitors
SeriesF72 Frameless™
TypeConformal Coated
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case2824 (7260 Metric)
Capacitance100μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesGeneral Purpose
Voltage-Rated4V
Size-Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Tolerance±10%
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
ESR-Equivalent-Series-Resistance700 mOhm
Height-Seated-Max0.150" (3.80mm)
Manufacturer-Size-CodeR
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback