ECW-F2155JA
ECW-F2155JA ECW-F2155JA - Brand New PANASONIC Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
ECW-F2155JA
ECW-F2155JA - Brand New PANASONIC Film Capacitors
Manufacturer Part No: ECW-F2155JA In Stock
Package-CaseRadial
Capacitance1.5μF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Size-Dimension0.740" L x 0.413" W (18.80mm x 10.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Tolerance±5%
Lead-Spacing0.591" (15.00mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance-
Height-Seated-Max0.673" (17.10mm)
Dielectric-MaterialPolypropylene (PP), Metallized
Voltage-Rating-AC-
Voltage-Rating-DC250V
● Flame retardant epoxy resin coating
● 85 °C, 85 % RH, W.V. × 1.0 for 500 hours
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback