2SB1386T100Q
2SB1386T100Q 2SB1386T100Q - Brand New Rohm Semiconductor Transistors (BJT) - Single
Get Quote
Buy Now
2SB1386T100Q
2SB1386T100Q - Brand New Rohm Semiconductor Transistors (BJT) - Single
Manufacturer Part No: 2SB1386T100Q In Stock
Contact us
ManufacturerRohm Semiconductor
Product CategoryTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.004603 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-243AA
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageMPT3
ConfigurationSingle
Power-Max2W
Transistor-TypePNP
Electric current collectors5A
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max20V
DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce120 @ 500mA, 2V
Vce saturation1V @ 100mA, 4A
Current-Collector-Cutoff-Max500nA (ICBO)
Frequency-Transition120MHz
Pd-Power-Dissipation0.5 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max- 20 V
Transistor-PolarityPNP
Collector-Base-Voltage-VCBO- 30 V
Emitter-Base-Voltage-VEBO- 6 V
Maximum-DC-Collector-Current5 A
Gain-Bandwidth-Product-fT120 MHz
Continuous-Collector-Current- 5 A