M29F400BB55M6T
M29F400BB55M6T M29F400BB55M6T - Brand New Micron Technology Inc. Memory
Get Quote
Buy Now
M29F400BB55M6T
M29F400BB55M6T - Brand New Micron Technology Inc. Memory
Manufacturer Part No: M29F400BB55M6T In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerMicron Technology Inc.
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case44-SOIC (0.496", 12.60mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package44-SO
Memory Capacity4M (512K x 8, 256K x 16)
Memory-TypeFLASH - NOR
Speed55ns
Format-MemoryFLASH
SUMMARY DESCRIPTION
The M29F400B is a 4 Mbit (512Kb x8 or 256Kb x16) non-volatile memory that can be read, erased and reprogrammed. These operations can be performed using a single 5V supply. On power-up the memory defaults to its Read mode where it can be read in the same way as a ROM or EPROM. The M29F400B is fully backward compatible with the M29F400.
■ SINGLE 5V±10% SUPPLY VOLTAGE for PROGRAM, ERASE and READ OPERATIONS
■ ACCESS TIME: 45ns
■ PROGRAMMING TIME
– 8µs per Byte/Word typical
■ 11 MEMORY BLOCKS
– 1 Boot Block (Top or Bottom Location)
– 2 Parameter and 8 Main Blocks
■ PROGRAM/ERASE CONTROLLER
– Embedded Byte/Word Program algorithm
– Embedded Multi-Block/Chip Erase algorithm
– Status Register Polling and Toggle Bits
– Ready/Busy Output Pin
■ ERASE SUSPEND and RESUME MODES
– Read and Program another Block during Erase Suspend
■ UNLOCK BYPASS PROGRAM COMMAND
– Faster Production/Batch Programming
■ TEMPORARY BLOCK UNPROTECTION MODE
■ LOW POWER CONSUMPTION
– Standby and Automatic Standby
■ 100,000 PROGRAM/ERASE CYCLES per BLOCK
■ 20 YEARS DATA RETENTION
– Defectivity below 1 ppm/year
■ ELECTRONIC SIGNATURE
– Manufacturer Code: 0020h
– Top Device Code M29F400BT: 00D5h
– Bottom Device Code M29F400BB: 00D6h
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback