BA178M18CP-E2
BA178M18CP-E2 BA178M18CP-E2 - Brand New Rohm Semiconductor Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
BA178M18CP-E2
BA178M18CP-E2 - Brand New Rohm Semiconductor Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: BA178M18CP-E2 In Stock
Contact us
ManufacturerRohm Semiconductor
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-220-3 Cropped Leads
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220-3
Voltage-Input21 V ~ 33 V
Current-Output500mA
Voltage-Output18V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical2V @ 500mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Description
BA78□□, BA78M□□ series are three-terminal regulators available with several fixed outputvoltages. It supplies the stable fixes voltage from unstable direct input voltage. The useful output voltage lineup is 5V, 6V, 7V, 8V, 9V, 10V, 12V, 15V, 18V, 20V, 24V with 0.5A / 1A current ability. They have nearly same electric characteristics ascompetitor products and cover a wide range of application.
Features
1) Built-in over-current protection circuit and thermal shutdown circuit
2) High ripple rejection
3) Available TO220CP-3, TO252-3 package to a wide range application
4) Compatible replacement to competitor products
5) Various voltage lineup (5V, 6V, 7V, 8V, 9V, 10V, 12V, 15V, 18V, 20V, 24V)
Applications
Fixed voltage power supply for TV, Audio components, etc
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback