015403.5DRT
015403.5DRT 015403.5DRT - Brand New Littelfuse Fuses
Get Quote
Buy Now
015403.5DRT
015403.5DRT - Brand New Littelfuse Fuses
Manufacturer Part No: 015403.5DRT In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fuses
Contact us
ManufacturerLittelfuse
Product CategoryFuses
ColorWhite
SeriesOMNI-BLOKR 154T
ProductSurface Mount Fuse with Fuse Holder
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating3.5A
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height3.81 mm
Length9.73 mm
Width5.03 mm
Package-Case2-SMD, Square End Block with Holder
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeHolder/Surface Mount
Size-Dimension0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
Voltage-Rating-AC72 V
Voltage-Rating-DC60 VDC
Fuse-TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Response-TimeSlow
ApprovalsPSE, UL
Breaking-Capacity-Rated-Voltage50A
MeltingI2t26.53
Fuse-Size-GroupOMNI-BLOK
Description
Features
• Easy fuse replacement
• Miniature size
• RoHS compliant and Halogen Free
• Very Fast-Acting and Time-Lag options available
• Holder sized to fit a range of Nano2® type fuses
• Low fuse temperature de-rating
• Wide range of current rating available
- Fast-Acting: 62mA - 10A
- Time-Lag: 375mA - 5A
• Wide operating temperature range
• Heat-resistant fuseholder, UL94 V-0
• 260°C reflow capable fuseholder
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback