VS-15MQ040NTRPBF
VS-15MQ040NTRPBF VS-15MQ040NTRPBF - Brand New VISHAY Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
VS-15MQ040NTRPBF
VS-15MQ040NTRPBF - Brand New VISHAY Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: VS-15MQ040NTRPBF In Stock
Contact us
ManufacturerVISHAY
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductSchottky Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Part-Aliases15MQ040NTRPBF
Unit-Weight0.003739 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AC, SMA
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMA
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr500μA @ 40V
Voltage-Forward-Vf-Max-If490mV @ 2A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io1.5A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F134pF @ 10V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Vf-Forward-Voltage0.49 V at 2 A
Ir-Reverse-Current500 uA
If-Forward-Current2.1 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage40 V
Ifsm-Forward-Surge-Current330 A
DESCRIPTION
The VS-15MQ040NPbF Schottky rectifier is designed to be used for low power applications where a reverse voltage of 40 V is encountered and surface mountable is required.
FEATURES
• Surface mountable
• Extremely low forward voltage
• Compact size
• Improved reverse blocking voltage capability relative to other similar size Schottky
• Meets MSL level 1, per J-STD-020, LF maximum peak of 260 °C
• Compliant to RoHS directive 2002/95/EC
• Designed and qualified for industrial level
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback