CW201212-68NJ
CW201212-68NJ CW201212-68NJ - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
CW201212-68NJ
CW201212-68NJ - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Manufacturer Part No: CW201212-68NJ In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryFixed Inductors
SeriesCW201212
ProductRF Inductors
TypeWirewound
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.000194 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating500mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Height1.3 mm
Length2.1 mm
Width1.5 mm
Package-Case0805 (2012 metric)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.083" L x 0.059" W (2.10mm x 1.50mm)
Tolerance±5%
Height-Seated-Max0.059" (1.50mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency200 MHz
Inductance-Frequency68nH
DC resistance (DCR)270 mOhm
Core MaterialsCeramic
Current-Saturation-
Q factor60 @ 500MHz
Self Resonant Frequency1.45GHz
Frequency-Test200MHz
Maximum-DC-Current500 mA
Maximum-DC-Resistance270 mOhms
Self-Resonant-Frequency1450 MHz
Q-Minimum60
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback