STPS2L60RL
STPS2L60RL STPS2L60RL - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS2L60RL
STPS2L60RL - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS2L60RL In Stock
SeriesSTPS2L60
ProductSchottky Rectifiers
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.010935 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseDO-204AL, DO-41, Axial
TechnologySi
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-41
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr100μA @ 60V
Voltage-Forward-Vf-Max-If600mV @ 2A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max60V
Current-Average-Rectified-Io2A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.77 V at 4 A
Ir-Reverse-Current100 uA
If-Forward-Current2 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage60 V
Ifsm-Forward-Surge-Current75 A
Description
Features
■ Negligible switching losses
■ Low forward voltage drop
■ Surface mount miniature package
■ Avalanche capability specified
■ ECOPACK2®compliant component (SMB flat)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback