SBR200-10JS
SBR200-10JS SBR200-10JS - Brand New SANYO Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
SBR200-10JS
SBR200-10JS - Brand New SANYO Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: SBR200-10JS In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode20A
Voltage-Forward-Vf-Max-If880mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr1mA @ 100V
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Mounting-TypeThrough Hole
Package-CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier-Device-PackageTO-220ML
Base-Part-Number*
Features
• Low Forward Voltage Drop
• Excellent High Temperature Stability
• Super Barrier Design
• Soft, Fast Switching Capability
• Molded Plastic TO-220AB, and ITO-220AB packages
• Lead Free Finish, RoHS Compliant (Note 2)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback