AIC1732-36CX
AIC1732-36CX AIC1732-36CX - Brand New IC Chips
Get Quote
Buy Now
AIC1732-36CX
AIC1732-36CX - Brand New IC Chips
Manufacturer Part No: AIC1732-36CX In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
Manufacturer
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The AIC1732 is a 3-pin low dropout linear regulator. The superior characteristics of the AIC1732 include zero base current loss, very low dropout voltage, and 2% accuracy output voltage. Typical ground current remains approximately 55mA, from no load to maximum loading conditions. Dropout voltage at 100mA output current is exceptionally low: 130mV for the AIC1732-50 and AIC1732-52, 180mV for the AIC1732-33, AIC1732-34, AIC1732-35, AIC1732-36, AIC1732-37 and AIC1732-38. Output current limiting and thermal limiting are built in to provide maximal protection to the AIC1732 against fault conditions.
The AIC1732 comes in the popular 3-pin SOT-89 packages
FEATURES
• Low Dropout Voltage of 130mV at 100mA Output Current (5.2V Output Version).
• Guaranteed 300mA Output Current.
• Internal 1.3W P-MOSFET Draws no Base Current.
• Low Ground Current at 55mA.
• 2% Accuracy Output Voltage of 3.3V/ 3.4V/ 3.5V/ 3.6V/ 3.7V/ 3.8V/ 5.0V/ 5.2V.
• Input Voltage Range up to 12V.
• Needs only 1mF for Stability.
• Current and Thermal Limiting.
APPLICATIONS
• Voltage Regulator for CD-ROM Drivers.
• Voltage Regulator for LAN Cards.
• Voltage Regulator for Microprocessor.
• Wireless Communication Systems.
• Battery Powered Systems.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback