AT89C2051-24PU ATMEL
AT89C2051-24PU ATMEL AT89C2051-24PU ATMEL - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT89C2051-24PU ATMEL
AT89C2051-24PU ATMEL - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT89C2051-24PU ATMEL In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMicrocontrollers
Description
Features
• Compatible with MCS®-51Products
• 2K Bytes of Reprogrammable Flash Memory
– Endurance: 1,000 Write/Erase Cycles
• 2.7V to 6V Operating Range
• Fully Static Operation: 0 Hz to 24 MHz
• Two-level Program Memory Lock
• 128 x 8-bit Internal RAM
• 15 Programmable I/O Lines
• Two 16-bit Timer/Counters
• Six Interrupt Sources
• Programmable Serial UART Channel
• Direct LED Drive Outputs
• On-chip Analog Comparator
• Low-power Idle and Power-down Modes
• Green (Pb/Halide-free) Packaging Option
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback