10MQ040NTRPBF
10MQ040NTRPBF 10MQ040NTRPBF - Brand New VISHAY Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
10MQ040NTRPBF
10MQ040NTRPBF - Brand New VISHAY Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 10MQ040NTRPBF In Stock
Contact us
ManufacturerVISHAY
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseDO-214AC, SMA
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMA
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr500μA @ 40V
Voltage-Forward-Vf-Max-If540mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io1.5A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F45pF @ 5V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Description/ Features
• Small foot print, surface mountable
• Low forward voltage drop
• High frequency operation
• Guard ring for enhanced ruggedness and long term
• reliability
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback