ATTINY44V-10SSU
ATTINY44V-10SSU ATTINY44V-10SSU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATTINY44V-10SSU
ATTINY44V-10SSU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATTINY44V-10SSU In Stock
SeriesAVR® ATtiny
ProductMCU
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.011923 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameATTINY
Package-CaseSOIC-14
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package14-SOIC
Number-of-I-O12 I/O
Speed10MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size256 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityUSI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size4KB (2K x 16)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V to 5.5 V
Interface-TypeSPI
CoreAVR
Processor-SeriestinyAVR
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.8 V
Maximum-Clock-Frequency10 MHz
Number-of-ADC-Channels8 ADC Channels
Input/output12 I/O
Data-RAM-Size256 B
Data-ROM-Size256 B
Number-of-Timers-Counters2 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Data-ROM-TypeEEPROM
Overview
Features
• High Performance, Low Power AVR® 8-Bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 120 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
• Non-volatile Program and Data Memories
– 2/4/8K Byte of In-System Programmable Program Memory Flash (ATtiny24/44/84)
Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
– 128/256/512 Bytes In-System Programmable EEPROM (ATtiny24/44/84)
Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– 128/256/512 Bytes Internal SRAM (ATtiny24/44/84)
– Programming Lock for Self-Programming Flash Program and EEPROM Data
Security
• Peripheral Features
– Two Timer/Counters, 8- and 16-bit counters with two PWM Channels on both
– 10-bit ADC
8 single-ended channels
12 differential ADC channel pairs with programmable gain (1x, 20x)
Temperature Measurement
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
– Universal Serial Interface
• Special Microcontroller Features
– debugWIRE On-chip Debug System
– In-System Programmable via SPI Port
– External and Internal Interrupt Sources
– Pin Change Interrupt on 12 pins
– Low Power Idle, ADC Noise Reduction, Standby and Power-down Modes
– Enhanced Power-on Reset Circuit
– Programmable Brown-out Detection Circuit
– Internal Calibrated Oscillator
– On-chip Temperature Sensor
• I/O and Packages
– 14-pin SOIC, PDIP and 20-pin QFN/MLF: Twelve Programmable I/O Lines
• Operating Voltage:
– 1.8 - 5.5V for ATtiny24V/44V/84V
– 2.7 - 5.5V for ATtiny24/44/84
• Speed Grade
– ATtiny24V/44V/84V: 0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATtiny24/44/84: 0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 20 MHz @ 4.5 - 5.5V
• Industrial Temperature Range
• Low Power Consumption
– Active Mode:
1 MHz, 1.8V: 380 µA
– Power-down Mode:
1.8V: 100 nA
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback