AZ1117R-1.2TRE1
AZ1117R-1.2TRE1 AZ1117R-1.2TRE1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AZ1117R-1.2TRE1
AZ1117R-1.2TRE1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AZ1117R-1.2TRE1 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAZ1117R
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-243AA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-89
Voltage-InputUp to 15V
Current-Output1A
Voltage-Output1.2V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.15V @ 1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.25A
General Description
The AZ1117B is a low dropout three-terminal regulator with a dropout of 1.2V at 800mA output current. The AZ1117B has been optimized for low voltage where transient response and minimum input voltage are critical. It provides current limit and thermal shutdown. Its circuit includes a trimmed bandgap reference to assure output voltage accuracy to be within ±1%. On-chip thermal shutdown provides protection against a combination of high current and ambient temperature that would create excessivejunction temperature.
Features
Low Dropout Voltage: 1.2V at 800mA Output Current
Output Noise from 10Hz to 10KHz: 0.003%
PSRR at IOUT=300mA and f=120Hz: 70dB
Output Voltage Accuracy: ±1%
On-chip Thermal Shutdown
Maximum Quiescent Current: IQMAX=6mA
Operation Junction Temperature: -20 to 105°C
Applications
USB Device
Add-on Card
DVD Player
PC Motherboard
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback