FFPF10U30DNTU
FFPF10U30DNTU FFPF10U30DNTU - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
FFPF10U30DNTU
FFPF10U30DNTU - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: FFPF10U30DNTU In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeStandard
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max300V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode10A
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.2V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse-Recovery-Time-trr60ns
Current-Reverse-Leakage-Vr10?A @ 300V
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Mounting-TypeThrough Hole
Package-CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier-Device-PackageTO-220F
Base-Part-Number*
Features
• Ultrafast with soft recovery
• Low forward voltage
Applications
• Power switching circuits
• Output rectifiers
• Freewheeling diodes
• Switching mode power supply
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback