FAN5701UMP30X
FAN5701UMP30X FAN5701UMP30X - Brand New onsemi LED Drivers
Get Quote
Buy Now
FAN5701UMP30X
FAN5701UMP30X - Brand New onsemi LED Drivers
Manufacturer Part No: FAN5701UMP30X In Stock
MOQ: 1pcs
Category: LED Drivers
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLED Drivers
Series-
TypeDC DC Regulator
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.006243 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseWLCSP-16
Frequency1.2MHz
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
ApplicationsBacklight
Supplier-Device-Package16-UMLP (3x3)
Number-of-Outputs6 Outputs
Rated Output Current30mA
Internal-Switch-sYes
TopologySwitched Capacitor (Charge Pump)
Supply Voltage5.5V
Voltage-Supply-Min2.7V
Voltage-Output-
DimmingPWM
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Input-Voltage2.7 V to 5.5 V
Supply-Current-Max4.4 mA
High-Level-Output-Current180 mA
Description
The FAN5701 is a highly integrated and efficient charge-pump-based multi-LED driver. The device can drive up to six LEDs in parallel with a total output current of 180mA.
Features
■ Six (6) Parallel LEDs (up to 30mA each)
■ Total Package Load Current Capability: 180mA
■ Two Default Groups of Four (4) and Two (2) LEDs for Main and Sub-Display Lighting with Individual PWM Dimming Controls that Operate up to 20kHz
■ >600:1 Dimming Ratio for 100Hz PWM Frequency
■ Up to 92% Efficiency
■ Built-in 1.5x Charge Pump with Low-Dropout Bypass Switch
■ Wide Input Range: 2.7V to 5.5V
■ VOUT Over-Voltage and Short-Circuit Protection
■ Over-Temperature Protection
■ 1.2MHz Switching Frequency for Small-Sized Capacitors
■ 16-Bump 1.61mm x 1.61mm WLCSP (0.6mm Height)
■ 16-Lead 3.0mm x 3.0mm UMLP (0.55mm Height)
Applications
■ LCD Backlighting
■ Keypad Backlighting
■ Mobile Handsets
■ Portable Media Player
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback