LTC1346ACSW#PBF
Get Quote
Buy Now
LTC1346ACSW#PBF
LTC1346ACSW#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Receivers & Transceivers
Manufacturer Part No: LTC1346ACSW#PBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
TypeTransceiver
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply4.75 V ~ 5.25 V
Supplier-Device-Package24-SOIC
Protocol-
Data-Rate10MBd
Number-of-Drivers-Receivers2016/3/3
DuplexFull
Receiver-Hysteresis50mV
DESCRIPTION
The LTC®1346A is a single chip transceiver that provides the differential clock and data signals for a V.35 interface from ±5V supplies. Combined with an external resistor termination network and an LT®1134A RS232 transceiver for the control signals, the LTC1346A forms a complete low power DTE or DCE V.35 interface port.
FEATURES
■ Single Chip Provides Complete Differential Signal Interface for V.35 Port
■ Drivers and Receivers Will Withstand Repeated ±10kV ESD Pulses
■ Operates from ±5V Supplies
■ 10Mbaud Transmission Rate
■ Meets CCITT V.35 Specification
■ Shutdown Mode Reduces ICC to Below 1µA
■ Selectable Transmitter and Receiver Configurations
■ Independent Driver/Receiver Enables
■ Transmitter Maintains High Impedance When Disabled, Shut Down or with Power Off
■ Transmitters Are Short-Circuit Protected
APPLICATIONS
■ Modems
■ Telecommunications
■ Data Routers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback