PIC16F876A-I/ML
PIC16F876A-I/ML PIC16F876A-I/ML - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F876A-I/ML
PIC16F876A-I/ML - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F876A-I/ML In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 16F
ProductMCU
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.002497 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseQFN-28
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package28-QFN (6x6)
Number-of-I-O22 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size368 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size14KB (8K x 14)
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C SPI USART
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz