IRU1209CSTR
IRU1209CSTR IRU1209CSTR - Brand New Infineon Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
IRU1209CSTR
IRU1209CSTR - Brand New Infineon Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: IRU1209CSTR In Stock
Contact us
ManufacturerInfineon
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SOIC
Voltage-Input2.1 V ~ 12 V
Current-Output1A
Voltage-OutputAdjustable
Regulator-TopologyPositive Adjustable
Voltage-Dropout-Typical0.5V @ 1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.1A