AMS1117CS-3.3
AMS1117CS-3.3 AMS1117CS-3.3 - Brand New Cypress Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
AMS1117CS-3.3
AMS1117CS-3.3 - Brand New Cypress Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: AMS1117CS-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
1A LOW DROPOUT VOLTAGE REGULATOR
GENERAL DESCRIPTION
The AMS1117 series of adjustable and fixed voltage regulators are designed to provide 1A output current and to operate down to 1V input-to-output differential. The dropout voltage of the device is guaranteed maximum 1.3V at maximum output current, decreasing at lower load currents.
FEATURES
• Three Terminal Adjustable or Fixed Voltages*
1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V and 5.0V
• Output Current of 1A
• Operates Down to 1V Dropout
• Line Regulation: 0.2% Max.
• Load Regulation: 0.4% Max.
• SOT-223, TO-252 and SO-8 package available
APPLICATIONS
• High Efficiency Linear Regulators
• Post Regulators for Switching Supplies
• 5V to 3.3V Linear Regulator
• Battery Chargers
• Active SCSI Terminators
• Power Management for Notebook
• Battery Powered Instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback