LM385BD-2.5
LM385BD-2.5 LM385BD-2.5 - Brand New onsemi Voltage References
Get Quote
Buy Now
LM385BD-2.5
LM385BD-2.5 - Brand New onsemi Voltage References
Manufacturer Part No: LM385BD-2.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryVoltage Reference
Series-
PackagingTube
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-SOIC
Tolerance±1.5%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output20mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage2.5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient80ppm/°C Typical
Noise-0#1Hz-to-10Hz-
Noise-10Hz-to-10kHz120μVrms
Current-Cathode30μA
**The LM285/LM385 series are micropower two–terminal bandgap voltage
regulator diodes. Designed to operate over a wide current range of 10 µA to 20 mA, these devices feature exceptionally low dynamic impedance, low noise and stable operation over time and temperature. Tight voltage tolerances are achieved by on–chip trimming. The large dynamic operating range enables these devices to be used in applications with widely varying supplies with excellent regulation. Extremely low operating current make these devices ideal for micropower circuitry like portable instrumentation, regulators and other analog circuitry where extended battery life is required.**
The LM285/LM385 series are packaged in a low cost TO–226AA plastic case and are available in two voltage versions of 1.235 and 2.500 V as denoted by the device suffix (see Ordering Information table). The LM285 is specified over a –40°C to +85°C temperature range while the LM385 is rated from 0°C to +70°C.
The LM385 is also available in a surface mount plastic package in voltages of 1.235 and 2.500 V.
• Operating Current from 10 µA to 20 mA
• 1.0%, 1.5%, 2.0% and 3.0% Initial Tolerance Grades
• Low Temperature Coefficient
• 1.0 Ω Dynamic Impedance
• Surface Mount Package Available
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback