MIC2289-24BML TR
MIC2289-24BML TR MIC2289-24BML TR - Brand New Microchip Technology LED Drivers
Get Quote
Buy Now
MIC2289-24BML TR
MIC2289-24BML TR - Brand New Microchip Technology LED Drivers
Manufacturer Part No: MIC2289-24BML TR In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Features
• 2.5V to 10V input voltage
• Output voltage up to 34V
• Internal Schottky diode
• 15V, 24V, 34V output OVP options
• 1.2 MHz PWM operation
• Over 500mA switch current
• 95mV feedback voltage
• <1% line and load regulation
• UVLO
• 2mm × 2mm 8-pin MLF® package
• –40°C to +125°C junction temperature range
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback