TPS3306-15DGKR
TPS3306-15DGKR TPS3306-15DGKR - Brand New Texas Instruments Supervisors
Get Quote
Buy Now
TPS3306-15DGKR
TPS3306-15DGKR - Brand New Texas Instruments Supervisors
Manufacturer Part No: TPS3306-15DGKR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Supervisors
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategorySupervisors
SeriesTPS3306-15
TypeMulti-Voltage Supervisor
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.000670 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseVSSOP-8
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeOpen Collector / Drain
Supplier-Device-Package8-VSSOP
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Voltage monitoring relays2
Reset-Timeout70 ms Minimum
Voltage-Threshold1.4V, 2.93V
Pd-Power-Dissipation424 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current15 uA
Battery-Backup-SwitchingBackup
Supply-Voltage-Max6 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Watchdog-TimersWatchdog
Threshold-Voltage1.5 V 3.3 V
Input Monitoring2 Input
Manual-ResetNo Manual Reset
Chip-Enable-SignalsNo Chip Enable
Power-Fail-DetectionYes
Reset-Delay-Time100 ms
Undervoltage-Threshold1.4 V 2.93 V
**The TPS 333 is an extremely small thermopile detector employing a chip
of 0.7 x 0.7 mm2 absorber size and a 100 kV thermistor as temperature reference.**
The square window opening is equipped with a 5.5 mm longpass (standard) infrared filter. The detector shows a constant sensitivity characteristics over the wavelength.
• Miniature sensor housing: TO 18
• Thermistor temperature reference included
• Large signal; low temperature coefficient of sensitivity
• Ideally suited for ear thermometers, miniature pyrometers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback