LPC1315FHN33,551
LPC1315FHN33,551 LPC1315FHN33,551 - Brand New NXP Semiconductors Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
LPC1315FHN33,551
LPC1315FHN33,551 - Brand New NXP Semiconductors Microcontrollers
Manufacturer Part No: LPC1315FHN33,551 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesLPC13xx
PackagingTray
Package-Case32-VQFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package32-HVQFN (7x7)
Number-of-I-O28 I/O
Speed72MHz
EEPROM-Size2K x 8
Core-ProcessorARMR CortexR-M3
RAM-Size8K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
ConnectivityI2C, Microwire, SPI, SSI, SSP, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size32KB (32K x 8)
Data-ConvertersA/D 8x12b
Oscillator-TypeInternal
General description
The LPC1315/16/17/45/46/47 are ARM Cortex-M3 based microcontrollers for embedded
applications featuring a high level of integration and low power consumption. The ARM
Cortex-M3 is a next generation core that offers system enhancements such as enhanced
debug features and a higher level of support block integration.
Features and benefits
 System:
ARM Cortex-M3 r2p1 processor, running at frequencies of up to 72 MHz.
 ARM Cortex-M3 built-in Nested Vectored Interrupt Controller (NVIC).
 Non Maskable Interrupt (NMI) input selectable from several input sources.
 System tick timer.
 Memory:
 Up to 64 kB on-chip flash program memory with a 256 byte page erase function.
Up to 4 kB on-chip EEPROM data memory with on-chip API support.
 Up to 12 kB SRAM data memory.
 16 kB boot ROM with API support for USB API, power control, EEPROM, and flash IAP/ISP.
 Debug options:
Standard JTAG test interface for BSDL.
 Serial Wire Debug.
 Support for ETM ARM Cortex-M3 debug time stamping.
 Digital peripherals:
Up to 8 GPIO pins can be selected as edge and level sensitive interrupt sources.
High-current source output driver (20 mA) on one pin (P0_7).
 High-current sink driver (20 mA) on true open-drain pins (P0_4 and P0_5).
 Four general purpose counter/timers with a total of up to 8 capture inputs and 13 match outputs.
Programmable Windowed WatchDog Timer (WWDT) with a internal low-power WatchDog Oscillator (WDO).
Repetitive Interrupt Timer (RI Timer).
 Analog peripherals:
 12-bit ADC with eight input channels and sampling rates of up to 500 kSamples/s. 
Serial interfaces:
 USB 2.0 full-speed device controller (LPC1345/46/47) with on-chip ROM-based USB driver library.
Two SSP controllers with FIFO and multi-protocol capabilities.
 Clock generation:
Crystal Oscillator with an operating range of 1 MHz to 25 MHz (system oscillator) with failure detector.
12 MHz high-frequency Internal RC oscillator (IRC) trimmed to 1 % accuracy over the entire voltage and temperature range. The IRC can optionally be used as a system clock.
Internal low-power, low-frequency WatchDog Oscillator (WDO) with programmable frequency output.
A second, dedicated PLL is provided for USB (LPC1345/46/47).
 Power control:
Four reduced power modes: Sleep, Deep-sleep, Power-down, and Deep power-down.
Processor wake-up from Deep power-down mode using one special function pin.
Power-On Reset (POR).
 Brownout detect with up to four separate thresholds for interrupt and forced reset.
 Unique device serial number for identification.
 Single 3.3 V power supply (2.0 V to 3.6 V).
 Temperature range 40 C to +85 C.
 Available as LQFP64, LQFP48, and HVQFN33 package.
Applications
 Consumer
peripherals 
Handheld scanners
 Medical
 USB audio devices
 Industrial control
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback