AT25080A-10TU-1.8
AT25080A-10TU-1.8 AT25080A-10TU-1.8 - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT25080A-10TU-1.8
AT25080A-10TU-1.8 - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT25080A-10TU-1.8 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceSPI Serial
Voltage-Supply1.8 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-TSSOP
Memory Capacity8K (1K x 8)
Memory-TypeEEPROM
Speed5MHz, 10MHz, 20MHz
Format-MemoryEEPROMs - Serial
– Datasheet Describes Mode 0 Operation
• Low-voltage and Standard-voltage Operation
– 2.7 (VCC = 2.7V to 5.5V)
– 1.8 (VCC = 1.8V to 5.5V)
• 20 MHz Clock Rate (5V)
• 32-byte Page Mode
• Block Write Protection
– Protect 1/4, 1/2, or Entire Array
• Self-timed Write Cycle (5 ms max)
– Data Retention: 100 Years
• Automotive Devices Available
• Die Sales: Wafer Form, Waffle Pack, and Bumped Wafers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback