CY7C13201KV18-333BZXC
CY7C13201KV18-333BZXC CY7C13201KV18-333BZXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C13201KV18-333BZXC
CY7C13201KV18-333BZXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C13201KV18-333BZXC In Stock
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case165-LBGA
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.9 V
Supplier-Device-Package165-FBGA (13x15)
Memory Capacity18M (512K x 36)
Memory-TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Speed333MHz
Format-MemoryRAM
Functional Description
The CY7C1316V18/CY7C1318V18/CY7C1320V18 are 1.8V Synchronous Pipelined SRAM equipped with DDR-II (Double Data Rate) architecture. The DDR-II consists of an SRAM core with advanced synchronous peripheral circuitry and a 1-bit burst counter.
Features
• 18-Mb density (2M x 8, 1M x 18, 512K x 36) — Supports concurrent transactions
• 250-MHz clock for high vandwidth
• Two-word burst for reducing address bus frequency
• Double Data Rate (DDR) interfaces (data transferred at 500 MHz) @ 250 MHz
• Two input clocks (K and K) for precise DDR timing — SRAM uses rising edges only
• Two output clocks (C and C) accounts for clock skew and flight time mismatches
• Echo clocks (CQ and CQ) simplify data capture in high speed systems
• Synchronous internally self-timed writes
• 1.8V core power supply with HSTL inputs and outputs
• Variable drive HSTL output buffers
• Expanded HSTL output voltage (1.4V–VDD)
• 13x15 mm 1.0-mm pitch fBGA package, 165 ball (11x15 matrix)
• JTAG interface
• On-chip Delay Lock Loop (DLL)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback