MAX1595EUA33-T
MAX1595EUA33-T MAX1595EUA33-T - Brand New Maxim Integrated DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
MAX1595EUA33-T
MAX1595EUA33-T - Brand New Maxim Integrated DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: MAX1595EUA33-T In Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryDC Switching Regulators
General Description
The MAX1595 charge-pump regulator generates either 3.3V or 5V from a 1.8V to 5.5V input. The unique control architecture allows the regulator to step up or step down the input voltage to maintain output regulation. The 1MHz switching frequency, combined with a unique control scheme, allows the use of a ceramic capacitor as small as 1µF for 125mA of output current. The complete regulator requires three external capacitors—no inductor is needed. The MAX1595 is specifically designed to serve as a high-power, highefficiency auxiliary supply in applications that demand a compact design. The MAX1595 is offered in spacesaving 8-pin µMAX and high-power 12-pin thin QFN packages.
Feature
♦ Ultra-Small: Requires Only Three Ceramic Capacitors
♦ No Inductors Required
♦ Up to 125mA Output Current
♦ Regulated ±3% Output Voltage
♦ 1MHz Switching Frequency
♦ 1.8V to 5.5V Input Voltage
♦ 220µA Quiescent Current
♦ 0.1µA Shutdown Current
♦ Load Disconnect in Shutdown
Applications
White LED Power
Flash Memory Supplies
Battery-Powered Applications
Miniature Equipment
PCMCIA Cards
3.3V to 5V Local Conversion Applications
Backup-Battery Boost Converters
3V to 5V GSM SIMM Cards
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback