HFA320NJ40C
HFA320NJ40C HFA320NJ40C - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
HFA320NJ40C
HFA320NJ40C - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: HFA320NJ40C In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
SeriesHEXFRED?
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeStandard
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max400V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode321A (DC)
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.55V @ 320A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse-Recovery-Time-trr140ns
Current-Reverse-Leakage-Vr12?A @ 400V
Mounting-TypeChassis Mount
Package-CaseTO-244AB
Supplier-Device-PackageTO-244AB
Base-Part-Number*
Description
Features
• Ultrafast Recovery
• Ultrasoft Recovery
• Very Low IRRM
• Very Low Qrr
• Specified at Operating Conditions
Benefits
• Reduced RFI and EMI
• Reduced Power Loss in Diode and Switching Transistor
• Higher Frequency Operation
• Reduced Snubbing
• Reduced Parts Count
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback