ELJ-FC180JF
ELJ-FC180JF ELJ-FC180JF - Brand New PANASONIC Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
ELJ-FC180JF
ELJ-FC180JF - Brand New PANASONIC Fixed Inductors
Manufacturer Part No: ELJ-FC180JF In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerPanasonic
Product CategoryFixed Inductors
SeriesFC
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating65mA
Package-Case1008 (2520 Metric)
Operating-Temperature-20°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance±5%
Height-Seated-Max0.071" (1.80mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Inductance-Frequency18μH
DC resistance (DCR)5.4 Ohm Max
Core Materials-
Current-Saturation-
Q factor25 @ 2.52MHz
Self Resonant Frequency25MHz
Frequency-Test2.52MHz
■ Features
● General use wire wound, resin molded chip inductor.
● Capable of being Re-fl ow or fl ow soldered.
● Wide line-up from 2520 to 4532 case sizes.
● Good for mounting.
● RoHS compliant
■ Recommended Applications
● AV equipment, Wireless communication equipment and various types of general electronic equipment.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback