DSPIC30F2020-30I/SP
DSPIC30F2020-30I/SP DSPIC30F2020-30I/SP - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
DSPIC30F2020-30I/SP
DSPIC30F2020-30I/SP - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: DSPIC30F2020-30I/SP In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTube
Package-Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package28-SPDIP
Number-of-I-O21 I/O
Speed30 MIPs
EEPROM-Size-
Core-ProcessordsPIC
RAM-Size512 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3 V ~ 5.5 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size12KB (4K x 24)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Oscillator-TypeInternal
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback